Parodontologie

Parodontologie se zabývá zachováním a léčbou tkání, které zajišťují ukotvení zubu v čelisti. Patří mezi ně dáseň, závěsné vazy a kostní lůžko v okolí kořene zubu. Dále se zabývá onemocněním jazyka a ústní sliznice.

Hlavní příčinou onemocnění parodontu je působení bakterií, tzv. parodontálních patogenů v dutině ústní, které se  usazují na zubech ve formě mikrobiálního plaku, ten vyvolává zánět dásní.  Neléčený zánět dásní postupuje hlouběji a postihuje kostěné lůžko a závěsný aparát zubu. V konečném důsledku dochází k úbytku kosti, zub se může začít viklat a pokud se onemocnění neléčí, končí ztrátou jinak zdravého a funkčního zubu.

Onemocnění může být provázeno některým z následujících faktorů:

  • krvácení dásní
  • zápach z úst
  • viklavost zubů
  • zvětšující se mezery mezi zuby
  • ústupem dásní
  • bolestivostí

A v konečném důsledku může vést až ke ztrátě zubů

Špatná ústní hygiena je nejčastějším a hlavním faktorem vzniku parodontitidy. K tomu přispívá zubní kámen, kouření, stres, celková onemocnění, užívané léky, aj.

Nebezpečí ale nehrozí jen zubům, chronická parodontitida může být příčinou jiných závažných onemocnění. Je zdrojem infekce a  může vyvolávat záněty v celém organismu. Parodontitida může předznamenat vyšší výskyt infarktů myokardu, nebo třeba centrálních mozkových příhod.

Nejjednodušší způsob, jak tomuto onemocnění předcházet, je výborná ústní hygiena a  dvakrát ročně docházet k dentální hygienistce, která svými zákroky dokáže parodontitidě předcházet.

Cílem léčby je zachovaní vlastního chrupu a obnovení žvýkacích a estetických funkcí.

Chci se objednat...