Odstranění zub. kamene

Mnohé z Vás jako první napadne otázka: „Jak vlastně na zubech zubní kámen vznikl a proč se mi tvoří v takovém množství?“ Důvodem je nedostatečné odstraňování zubního plaku (skládá se z bakterií, zbytků jídla aj.). Ten se na zubech při špatné hygieně hromadí a díky přítomnosti minerálů ve slinách po čase ztvrdne na zubní kámen, který posléze způsobuje další hromadění plaku a bakterií, které je provázeno zánětem dásní, napadá závěsný aparát zubu a v konečné fázi může zapříčinit i ztrátu zubu.

Odstraňování zubního kamene je tedy běžnou součástí péče o chrup a provádí jej především dentální hygienistka. Tvrdý zubní kámen již nelze odstranit zubním kartáčkem, užívá se ultrazvuk nebo ruční nástroje. Při ošetření ultrazvukový přístroj přenáší přes koncovku ultrazvukové vlny, které rozbíjí vrstvy zubního kamene. Pokud má pacient zubní kámen pod dásní, používají se prodloužené koncovky na ultrazvuk nebo ruční nástroje, tzv. kyrety. Je důležité odstranit zubní kámen dokonale, aby byl povrch zubu a kořene hladký, protože na hladké ploše se méně zachytává další zubní plak.

Pokud jdete poprvé na tento typ zákroku a máte obavy, pak je potřeba Vás ujistit, že tato obava je pouze z neznalosti procedury. Zákrok je zcela bezbolestný, možná pro Vás některé úkony nebudou úplně příjemné, ale bolest cítit nebudete.

Nejlepší prevencí před tvorbou zubního kamene je důkladné odstranění zubního plaku. Nemáte-li zubní plak, nevznikne zubní kámen. V této oblasti správné péče Vám nejlépe opět poradí dentální hygienistka, která zhodnotí Váš stav zubů, dásní, kosti na rentgenovém snímku, množství zubního plaku, zubního kamene a spolu se zubním lékařem navrhne plán léčby. Doporučí Vám individuální pomůcky a naučí Vás správně zuby čistit.

Chci se objednat...